Tu jesteś: Strona Główna > Porady > Cięcie pnączy
Decrease font size  Default font size  Increase font size 
Cięcie pnączy, clematisów PDF Drukuj Email
wtorek, 11 stycznia 2011 23:15

Spis treści:

Teoria | Kiedy przycinać? | Cięcie Powojników | Cięcie Milin

Na początek

Trochę teorii

Cięcie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Ma na celu:

 • Rozkrzewianie rośliny

Jest szczególnie ważne w ciągu pierwszych trzech lat uprawy rośliny. Pozwala na stworzenie „mocnych fundamentów”, na których pnącze będzie rosło dalej. Polega ono na skracaniu pędów od 1/3 do 2/3 długości. Daje to roślinie możliwość wyrastania nowych rozgałęzień od samej podstawy.

 • Usuwanie nadmiaru pędów

Ma na celu wycinanie pędów które nadmiernie zagęszczają roślinę, ograniczając dostęp światła. W ten sposób „przewietrzamy” roślinę, poprawiamy jej wygląd oraz nie pozwalamy na zagłuszanie sąsiadujących roślin. Ten ostatni powód jest bardzo ważny w przypadku pnączy ekspansywnych posadzonych w małych ogrodach, np. niedopilnowany Milin Amerykański potrafi w bardzo krótkim czasie rozpanoszyć się w całym ogródku.

 • Poprawę warunków zdrowotnych

Robimy to aby pozbyć się uschniętych albo chorych pędów. Szczególnie w tym drugim przypadku zasada "czym wcześniej tym lepiej" jest szczególnie polecana.

 • Wywołanie kwitnienia i owocowania

W przypadku glicynii (Wisteria), milinów (Campsis) oraz powojników (Clematis) kwitnących latem,  silne cięcie wywołuje obfite kwitnieniea a w przypadku aktinidii (Actinidia) zwiększenie owocowania.

 • Odmładzanie rośliny

Stosuje się w przypadku powojników (Clematis), wiciokrzewów (Lonicera), winników (Ampelopsis) oraz miesięcznika (Menispermum). Polega na usuwaniu co 3-6 lat części najstarszych pędów. Jeśli mamy obawy co do zachowania się starszych roślin po takim cięciu to lepiej będzie rozłożyć cięcie na 2-3 lata usuwając odpowiednio 1/2 - 1/3 pędów.

Jeśli dysponujemy dużym ogrodem i możemy pozwolić na to aby pnącze się rozprzestrzeniło, to możemy wykonywać tylko cięcie rozkrzewiające i sanitarne (dotyczy większości pnączy).

Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić to nadmiar pędów powinniśmy usuwać przynajmniej raz w roku. Dodatkowo musimy pilnować aby roślina nie uszkodziła ścian, dachu; nie wspinała się po piorunochronie, rynnach lub przewodach.

 

Kiedy przycinać?

Zależy to od tego kiedy dane pnącze kwitnie, czyli jeśli:

 • pnącze kwitnie na pędach zeszłorocznych - ciąć zaraz po zakończeniu kwitnienia (późna wiosna - wczesne lato),
 • pnącze kwitnie na pędach tegorocznych - ciąć wczesną wiosną (koniec lutego - początek kwietnia).

Jeśli pnącze ma dekoracyjne liście to należy je ciąć silnie na początku wiosny (koniec lutego - początek kwietnia), gdy pojawią się nabrzmiałe pąki. Cięcia korygujące należy wykonywać przez prawie cały sezon wegetacji.

 

Uwaga !!!

Nie wskazane jest wykonywanie silnych cięć późną jesienią. Jeśli to zrobimy możemy narazić roślinę na działanie mrozu na świeżo przycięte pędy - a nie trzeba chyba mówić co on z nimi zrobi.

W przypadku aktinidii (Actinidia) oraz winorośli (Vitis) należy je ciąć bardzo wcześnie (koniec stycznia - początek lutego) albo dopiero w czerwcu. W innym wypadku będą "płakać" i chorować.

 

Co jest nam potrzebne?

 1. Roślina którą będziemy przycinali
 2. Garść wiedzy zawartej na tej podstronie jak i na stronach poszczególnych roślin
 3. Coś do cięcia, np. sekator
 4. Coś do zabezpieczenia ran rośliny po cięciu, np. maść Funaben
 5. Pędzelek lub jakaś szpatułka za pomocą której naniesiemy maść na miejsca cięcia.


Powojniki łatwe w uprawie
Powojniki na balkon i tarasPowojniki długo kwitnące

 

 

a teraz sama praktyka

Jak przycinać pnącza?

 1. Bierzemy sekator w dłoń i tniemy ok 0,5-1 cm nad pąkiem lub rozgałęzieniem. Cięcie wykonujemy trochę pod kątem aby najwyższa część ucinanego pędu znajdowała się nad pąkiem.
 2. Miejsca cięcia smarujemy maścią Funaben - pozwoli to roślinie na szybsze zabliźnienie ran

 

Cięcie/Przycinanie Powojników (Clematis)

Powinno być wykonywane od końca lutego do początku kwietnia.

Należy zawsze usunąć zeschnięte liście oraz pędy.

W pierwszym roku życia powojnika (bez względu na odmianę) przycina się go na max. 30 cm od podłoża.

Cięcie w latach następnych uzależnione jest od odmiany i pory kwitnienia. Można je ciąć w następujący sposób:

 

 1. brak cięcia
 2. cięcie słabe
 3. cięcie silne

 

Brak cięcia (1)

Dotyczy clematisów kwitnących wiosną na starych pędach. Rośliny te tnie się tylko wtedy kiedy roślina nadmiernie się rozrasta. Należy je ciąć zaraz po zakończeniu kwitnienia na wymaganej wysokości, ale nigdy poniżej 1m.

Cięcie słabe (2)

Pędy przycinamy na wysokości ok 150 cm od podłoża.

Jeśli chcemy opóźnić kwitnienie lub odmłodzić roślinę to możemy wykonać cięcie niżej. Spowoduje to jednak mniej obfite kwitnienie pod względem ilości jak i wielkości kwiatów.

To cięcie najlepiej stosować także w przypadkach gdy nie wiemy jak dana roślina powinna być przycinana.

Cięcie silne (3 i 3B)

Tniemy nad 2-3 parą pąków, ok. 20-50cm nad ziemią.

W przypadku powojników bylinowych stosuje się cięcie 3B polegające na przycinaniu pędów 5-10 cm nad ziemią.

 

Cięcie/Przycinanie Milin (Campsis)

Po posadzeniu należy przyciąć wszystkie pędy ok 15 cm nad ziemią. Spowoduje to że roślina wytworzy nowe pędy z podstawy.

Przez pierwsze 2 lata należy przed zimą zadbać o roślinę poprzez zapewnienie podpór dla jej pędów. Można je zrobić z drutów lub tyczek. Na tak ustawionych podporach należy rozprowadzić pędy.

Należy całkowicie usuwać słabe lub uszkodzone pędy.

Po pewnym czasie powstanie silny szkielet. Wtedy corocznie nowe pędy należy przycinać nad 2- 3 węzłem od pędu głównego.

Wiosną pod koniec marca, na początku kwietnia należy przeprowadzić główne cięcie. Latem można usuwać pędy które nadmiernie zagęszczają roślinę lub przeszkadzają innym rośliną.

Po kilku latach silnego cięcia ograniczającego rozrost rośliny możemy doprowadzić do tego że milin nie będzie potrzebował podpór - będzie miał tak grube i silne pędy. Dodatkowo cięcie to będzie zwiększało kwitnienie.

Uwaga!!!

Po silnym cięciu, uszkodzeniu korzeni lub przemarznięciu milin tworzy odrosty korzeniowe. Z tego tytułu należy kontrolować rozrost rośliny i skrzętnie usuwać niechciane pędy.

 

Poprawiony: wtorek, 20 marca 2012 18:29